Co jste nevěděli o Sherlocku Holmesovi?

21. ledna 2014 v 17:16 | elementary-sh |  ☕ zajímavosti
Jestli jste Doylea a jeho díla studovali pod lupou a myslíte si, že se nenajde nic, co by vás zaskočilo, dál nečtěte, jen přijměte mou bezvýznamnou gratulaci :) Článek jsem našla zcela náhodou na stránkách axn.cz (originál naleznete zde) a protože mě dost věci překvapilo, doslovně ho předkládám i vám.

"Sherlock Holmes z příběhů A. C. Doylea rozhodně patří mezi nejznámější literární hrdiny. V průběhu mnoha let se také stal postavou v mnoha filmech a v poslední době i seriálech jako jsou Sherlock nebo Jak prosté. Odhalte nyní jeho tajemství!"

Tak schválně, věděli jste že…"Sherlockova oblíbená hláška "Jak prosté, milý Watsone!" nebyla v Doyleových knihách nikdy použita. Poprvé se objevila v knize Psmith, Journalist od P. G. Wodehouse v roce 1915."

"Sherlock byl schopný zločince nejen vypátrat, ale také se jim ubránit - znal bojové umění pojmenované baritsu (zřejmě se jedná o nepřesný přepis skutečného bojového umění bartitsu) - kombinaci jiu-jitsu britského boxu a wrestlingu."

"Postava Sherlocka byla inspirována Dr. Josephem Bellem, profesorem, který Doylea učil na univerzitě - ten byl schopen diagnostikovat pacienty už jen při pohledu na ně a používal při tom velmi podobné postupy jako literární Sherlock Holmes."

"Sherlock byl na léčení! Aby si nějak vysvětlili detektivovu absenci po pádu v povídce Poslední případ, tvrdili fanoušci, kteří jeho smrt nemohli přijmout, že je ve Vídni na léčení ze své kokainové závislosti."

"Velkého detektiva nikdy nezajímaly ženy. Jediná osoba ženského pohlaví, která v něm vyvolala zájem byla Irene Adler. Kromě ní věnoval Sherlock pozornost ženám, jen pokud mu dodaly případ k řešení."

"Sherlock trpí myzofobií - nesnáší špínu, nepořádek a je posedlý čistotou a jejím udržováním."

"Kritikové příběhy Sherlocka Holmese zpočátku nesnášeli. Studie v šarlatové nevzbudila zájem v žádném z anglických vydavatelství. Doyle měl 27 let, když knihu napsal a po takovém neúspěchu uvažoval, že by spisovatelskou kariéru zcela vzdal."

"Dr. Watson je často ve hraných verzích zobrazován jako hlupák, navíc starší než Sherlock Holmes. V původních příbězích byl ale stejně starý jako Holmes a značně inteligentní."

"Někteří kritici tvrdili, že Holmes a Watson měli homosexuální vztah, jiní to vehementně popírali. Záleží na úhlu pohledu, nicméně seriál Sherlock si s touto myšlenkou zcela nepokrytě a s humorem pohrává!"

"Watson měl šest žen! Čtyři z nich jej opustily (což opět vyvolávalo pochyby o jeho sexualitě) a pátá zemřela. V pořadí šestá manželka s ním ale naštěstí zůstala!"

"Sherlockovo jméno mělo být původně Sherrinford, Doyle však nakonec jméno změnil podle slavného hráče kriketu. Toho měl Doyle ve velké oblibě."

"Poté, co pověsil detektivní řemeslo na hřebík, stal se Sherlock Holmes včelařem v anglickém Sussexu."

"Winston Churchill byl obrovským fanouškem nejen příběhů se Sherlockem Holmesem, ale rovněž celého Doyleova díla."

"Doyle se nevyznamenal jen tím, že vymyslel postavu Sherlocka Holmese. Jako lékař se účastnil druhé búrské války a za své zásluhy získal šlechtický titul."

"Stejně jako Holmes, i Doyle pomohl osvobodit dva muže, kteří byli křivě obviněni z vraždy a dalších zločinů, tak, že osobně vyšetřoval jejich případy."

"Doyle se přátelil se slavným americkým iluzionistou a kouzelníkem Harrym Houdinim."

+


když už jsme u těch zajímavostí, tady je plán příbytku z klasické literatury:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Grace Grace | E-mail | Web | 22. ledna 2014 v 23:07 | Reagovat

Tak teda některé informace jsou pro mě opravdu překvapující! Třeba Watson a šest žen? Wow! Ale nejvíc mě zarazila ta myzofobie. Sherlock ve filmu ani v seriálech nevypadá jako nějaký člověk milující pořádek, hlavně tedy Downey ne :-) Díky za článek, ráda jsem se dozvěděla zase něco nového :-)

2 elementary-sh elementary-sh | Web | 22. ledna 2014 v 23:16 | Reagovat

[1]: Ani z knih tak na mě nepůsobí, nebo mi to uniklo? Watson jak se zdá, musel být i velký tajnůstkář když se to podařilo vyhrabat až ted :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama