Doyleův Moran x Dohertyho Moran x Ritchieho Moran

16. srpna 2013 v 16:30 | elementary-cz |  ☕ "M"
Teď, když skončila série a postavy jsou odhaleny (téměř), podívejme se na jejich papírové originály. Za Morana Guye Ritchieho děkuji Grace, která s nadšením a zanícením pro Sherlocka Holmese v jakékoliv podobě, obohatila tento skromný článek. (Obsahuje spoilery)."Pod písmenem M jsou samé kapacity," řekl Sherlock. "Moriarty by sám stačil na to, aby tomu písmenu dodal patřičný lesk. Kromě něho tu mám ještě traviče Morgana, neblaze proslulého Meridewa a Mathewse, který mi v čekárně na nádraží Charing Cross vyrazil levý špičák, a tady - taky mám našeho přítelíčka z dnešní noci: Moran Sebastian, plukovník. Opustil aktivní službu. Naposled u 1. oddílu zákopníků v Bengalúru. Narozen v Londýně roku 1840. Otec sir Augustus Moran, komandér britské říše, bývalý vyslanec v Persii. Navštěvoval Eton a Oxford. Účastnil se v afgánském tažení bojů u Kandaháru a Kábulu." Na okraji stálo připsáno Holmesovou rukou: "Druhý nejnebezpečnější člověk v Londýně."

"Plukovník Moran sklouzl na šikmou plochu. K veřejnému skandálu sice nedošlo, ale v Indii mu začala hořet půda pod nohama. Odešel z aktivní služby, vrátil se do Londýna a záhy si vysloužil pověst i zde. V tomto období si ho vytipoval profesor Moriarty a jmenoval ho svým zástupcem. Štědře ho zásoboval penězi a jednou či dvakrát mu svěřil obtížné úkoly, kterých by se zločinec menšího formátu s úspěchem nezhostil."

V povídce Prázdný dům byl úspěšně dopaden, když se chystal z protějšího okna v Baker Street zastřelit Sherlocka = snažil se dokončit to, co se Moriartymu nepodařilo.

A jaký je Sebastian Moran z Elementary? Poprvé jsme o něm zaslechli v epizodě nazvané prostě M, kde spáchal další ze sérií svých typicky krutých vražd: oběť zavěsil na trojnožku a nechal vykrvácet. Sherlock po něm už před 10 lety pátral v Londýně avšak bez úspěchů. V době, kdy vzal třicátý šestý život, se jeho závislost dostala mimo kontrolou. Číslo 36 totiž patřilo Irene Adler, osudové lásce, ženě všech žen (o té příště).

"M. Jednoduchý pseudonym pro komplikované monstrum. Je to bez pochyb nejhrozivější zabiják, jakého jsem měl kdy šanci pronásledovat. Je aktivní od ledna 2002. Za posledních 10 let má na kontě 37 mrtvol. Nikdy se ho nepodařilo vyfotit. Je metodický. Je stejně efektivní jako precizní. Také nemá žádný typ či profil oběti, což dělá prakticky nemožným předvídat kdy, kde nebo na koho zaútočí. Nejstarší oběti ve Spojeném království bylo přes 80. Nejmladší 12. Nechá oběti vykrvácet, těla pak hodí do moře. 21 těl obětí bylo nalezeno, když je oceán vyvrhl na pobřeží. Dalších 16 odneslo moře. Rád své činy sděluje policii v dopisech a rád zabíjí po skupinách."

Sebastian Moran (V. Jones) je chycen, vyslýchán a mučen v jedné z nemovitostí Holmese Sr.
Moran: "Bývalý královský mariňák. Smrt je mi starým přítelem."
Sherlock: "Je? A co mučení? Je ti také starým přítelem?"


Nakonec vyjde najevo, že s vraždou Irene nemá nic společného, v té době si odpykával trest za napadení. Moriarty ho jen použil k vylákání Sherlocka, zradil ho a prodal. V epizodě A Landmark Story se znovu ocitnou tváří v tvář, tentokrát s jedním jediným úmyslem, pomstou. Moran navede Sherlocka na dalšího "agenta" Daniela Gottlieba, vraha jednatřiceti osob. Moriarty rozdává příkazy prostřednictví textových zpráv a jednu takovou dostane i Gottlieb. Sherlock jejímu obsahu nerozumí a nechá si ho proto přeložit od Morana.

Sherlock: "Řekněte mi, co tam stojí."
Moran: "Nech to být!"

Zprávu dešifruje příliš pozdě "Morane, nikdy jsi mi neřekl, že máš sestru. Umře ona nebo ty. Tvoje volba. M." A co se stane? I tak sebejistý, pomstou pohánějící vražedný stroj se vyděsí natolik, že se pokusí o sebevraždu. Ví totiž zcela jistě, že výhružka z displeje není jen výhružka z displeje.Setkáme se s ním ještě?A pro zamyšlení se nabízí ještě srovnání s Moranem v Ritchieho verzi. Jeho Moran je spíš emocionálně založený člověk, který má k Moriartymu skutečně silné pouto - vzhlíží k němu - jako k nejvyšší autoritě - s doslova božskou úctou a je schopný pro něj udělat cokoliv a plnit jeho rozkazy do posledního dechu. Je mu bezmezně oddaný, věří mu a chce, aby na něj byl Moriarty hrdý. Riskoval život, aby dopadl Holmese a Watsona při útěku z Heilbronnu (schytal kulku).


Moriartyho existence je jeho nejvyšší prioritou, což se projevilo třeba ve scéně z továrny, kdy v sutinách hledá svého "vůdce" namísto toho, aby nejprve dbal na své vlastní bezpečí (Watson mohl být poblíž) nebo aby zaúkoloval své poskoky k zneškodnění Holmese a Wastona. Moriarty a Moran jsou jako syn a otec (i když v maximálně přehnaném a nezdravém duchu) - tedy přesně naopak, než je tomu v Elementary či knize - tam je vztah těchto dvou nemesis postavený na vynuceném respektu, který má základ v permanentním strachu o svůj život a život blízkých. Navzájem se ohrožují - nabízí se přirovnání "dva kohouti v jednom kurníku" a ač má Moriarty oproti Moranovi intelektuálně navrch, potenciál jejich postav je víceméně stejný, což dokazuje i Holmesovo konstatování "Druhý nejnebezpečnější člověk v Londýně". Společně tvoří vražednou kombinaci, kterou ale nemůžou dostatečně využít, protože si nikdy nejsou jistí, jak kdo v určité situaci zareaguje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama