A zase to srovnání

16. srpna 2013 v 9:39 | elementary-cz |  ☕ "M"

.:.

takhle stojí v knize:

Nedovedl jsem pochopit, že v devatenáctém století civilizovaný člověk neví, že Země obíhá kolem Slunce.

"Zdá se, že vás to udivuje," usmál se, když viděl, jak jsem překvapen. "Kdybych to věděl, ze všech sil bych se to snažil zapomenout."

"Zapomenout?"

"Víte," vysvětloval, "já si představuju, že lidský mozek je zpočátku jako malé prázdné podkroví a vy v něm máte uskladnit nábytek, který jste si vybral. Hlupák sebere kdejaké haraburdí, které mu přijde do ruky, a tak na vědomosti, které by mu byly užitečné, už nezbývá místa nebo je musí zaházet jinými věcmi, takže je jaktěživ nenajde. Šikovný řemeslník si velmi opatrně vybírá věci, než je uskladní v tom svém podkroví - mozku. Nechce tam mít nic než nářadí, které potřebuje ke své práci, má ho však velký výběr a všechno je v bezvadném stavu. Je omyl myslet si, že ta maličká místnost má gumové stěny, které můžeš roztahovat donekonečna. Věřte mi, jednou se stane, že každá nová vědomost vám vypudí z paměti něco, co jste si kdysi pamatoval. Proto člověk nesmí dovolit, aby neužitečné věci vytlačily věci užitečné."

"Ale když se jedná o sluneční soustavu!" namítl jsem.

"Co je mi k čertu po sluneční soustavě?" přerušil mě netrpělivě. "Říkáte, že obíháme kolem Slunce. Kdybychom obíhali kolem Měsíce, pro mě a pro mou práci by v tom nebyl žádný rozdíl."

.:.

a takhle v seriálu:

Když Joan Sherlockovi vyčítá, že se na terapii zhypnotizoval, místo aby se zapojil a naslouchal.

"Jak jste se dostal do transu?"

"Sebehypnozou. Jednoduché. Klíč je opakovat slovo. Mé slovo je, jak tušíte, amygada."

"Takže jste se na prvním skupinovém sezení zhypnotizoval."

"Nemohl jsem ty plačtivé příběhy poslouchat."

"Právě o to jde. Když jste v pohodě, svěřujete se."

"Bydlíte u mě, víte, že se nesvěřuji"

"A proč neposloucháte? "

"Podkrovní teorie. Vždycky jsem věřil, že lidský mozek je jako... podkroví. Úschovna na fakta. Ale protože je ten prostor konečný, musí být naplněn jen těmi věcmi, které člověk potřebuje, aby byl nejlepší verzí sebe sama. Je důležité nebrat zbytečná fakta. Tlachání, které přináší typické skupinové sezení, například. Vytěsňování nepoužitelného. Jen... Mohu si to půjčit?" Vezme prázdnou sklenici a přelije do ní obsah láhve s olejem: "Váš mozek, ano? Užitečná fakta. Užitečná, viskózní, zlatá." Pro změnu sáhne po čisté vodě, kterou do ní vlije až po její okraj. Olej začne přetékat na chodník: "Tlachání."

"To je ta nejhloupější věc, co jsem kdy slyšela. Takhle mozek ani nefunguje."

"Takhle funguje můj mozek."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama